Przejdź do treści

PRZEMIANA HANIA BOTKO

Wzmacniamy Twoje zdrowie

Centrum Terapii Holistycznych

Moksoterapia

Moksoterapia, nazywana również moksowaniem lub termoakupunkturą. Jest to metoda leczenia wywodząca się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej polegająca na spalaniu zioła Arthemisia vulgaris ( Bylica pospolita ) i przygrzewaniu nim ciała. Zioło to zawiera mokainę – składnik, który uwalnia się podczas ogrzewania i przenika przez skórę do wnętrza ciała. Ogrzewanie jest jednym z najlepszych sposobów leczenia różnego rodzaju bólu, przy ogólnym osłabieniu organizmu, w stanach przewlekłych, chorobach z wychłodzenia oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Podobnie jak akupunktura, tak i termopunktura opiera się na stymulowaniu punktów akupunkturowych na ciele człowieka. O ile jednak w przypadku akupunktury narzędziem służącym do stymulacji są igły do akupunktury, o tyle w przypadku moksoterapii narzędziem tym jest palące się suszone zioło – moksa, którym punkty akupunkturowe są ogrzewane. Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej stymulacja punktów akupunkturowych przy pomocy ciepła palącej się moksy ma za zadanie pobudzanie przepływu energii życiowej Qi, tak by mogła ona swobodnie krążyć w organizmie. Pobudzanie punktów akupunkturowych ciepłem ma pomóc w udrożnieniu kanałów energetycznych (meridianów), które łączą się z poszczególnymi organami wewnętrznymi człowieka.

Zabiegi moksy mają dobroczynne działanie na układ immunologiczny, nerwowy, trawienny, oddechowy i sercowo-naczyniowy oraz przy chorobach układu moczowego czy zaburzeniach układu rozrodczego. 

Mogą być wykonane m.in.: w celu podniesienia odporności, przewlekłym zmęczeniu, chorobach degeneracyjnych, usztywnieniach kręgów, reumatoidalnym zapaleniu stawów RZS, przewlekłych bólach, opadaniu narządów. Do zabiegu używana jest moksa bezdymna – w formie cygar i pałeczek jak i dymna w postaci sypkiej oraz cygar. Dym moksy ma również działanie lecznicze. Styl moksowania to moksa bezpośrednia – małe ilości moksy ukształtowane w stożki ułożone i podpalone na ciele bez pozostawiania blizn lub umieszczane na rękojeściach igieł akupunkturowych. Kolejno moksa pośrednia : moksa w postaci stożków ułożona na podkładzie z soli, imbiru, czosnku. Najczęstszą techniką moksowania jest ogrzewanie obszaru poddawanego terapii zapalonym cygarem z pewnej odległości. W zależności od zamierzonego efektu zabieg moksowania może trwać od paru minut do około godziny.

CTH_Przemiana_moksa_smoka
CTH_Przemiana_moksa_smoka
CTH_Przemiana_moksa
CTH_Przemiana_moksa
CTH_Przemiana_moksa
Facebook
Instagram