Masaże
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych i polega na oddziaływaniu na organizm pacjenta poprzez wykonywanie określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą. W zależności od rodzaju masażu lub pożądanego efektu masaż może być wykonywany dłońmi, przedramionami lub akcesoriami służącymi do masażu np. bańką chińską, rollerem czy kamieniami . Masaż wykonywany jest w leczeniu różnych dolegliwości, dla relaksu czy w profilaktyce zdrowia i urody.
Masaż refleksologiczny twarzy i głowy
Refleksologia jest metodą terapii według której strefy odruchowe na głowie i twarzy odpowiadają wszystkim narządom i częściom ludzkiego ciała. Podczas zabiegu dochodzi do stymulacji tych stref oraz punktów akupunkturowych, co uaktywnia procesy samoregulacji i samouzdrawiania organizmu. Zabieg powoduje kompletne odprężenie i wyciszenie, z całkowitym rozluźnieniem wszystkich mięśni i splotów energetycznych oraz wypoczynek uzyskany w krótkim czasie trwania zabiegu. Umożliwia to naszemu układowi obronnemu pełną regenerację i stopniowe likwidowanie naszych problemów zdrowotnych. To nie tylko zabieg leczniczy i relaksacyjny, ale także upiększający podnoszący owal twarzy i relaksujący mięśnie twarzy zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Dobroczynny wpływ na centralny układ nerwowy sprawia, że refleksologia twarzy i głowy jest rekomendowana w rehabilitacji schorzeń neurologicznych różnego pochodzenia. Pomaga w stanach depresyjnych i lękowych, a także bezsenności.
Działania
– uspokaja i głęboko relaksuje
– wzmacnia układ immunologiczny
– reguluje pracę układu hormonalnego i nerwowego
– wycisza emocje
– poprawia cyrkulację krwi i limfy
– pobudza organizm do oczyszczania
Polecany w przypadku
– kłopotów ze snem
– w stresie
– w depresji
– nadmiernego zmęczenia
– osłabieniu układu odpornościowego
– bólów głowy, migrenach
Masaż dotyk motyla
Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich to cudowna, łagodna technika, która dzięki delikatnemu dotykowi rozpuszcza napięcia, łagodzi objawy stresu i poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu. Pomaga dzieciom i dorosłym. Trwa tylko kilkanaście minut, a potrafi głęboko zrelaksować ciało i umysł. Uwielbiam go wykonywać, ponieważ rozluźnione ciało szybciej reaguje na inne terapie i powraca do równowagi. Bardzo często proponuję nauczenie się tego masażu na potrzeby „domowe” ponieważ ma on szerokie zastosowanie szczególnie w sytuacjach „awaryjnych” lub trudnych.
Miałam przyjemność uczyć się go od Marty Targońskiej fantastycznej, ciepłej, wrażliwej i otwartej na ludzi osoby, która tak pisze o tym masażu i jego historii.
„Masaż Dotyk Motyla został opracowany przez lekarkę dr Evę Reich, której ojciec Wilhelm Reich, psychoanalityk, bliski współpracownik Z. Freuda wprowadził pracę z ciałem do zachodniego świata psychoterapii. Masaż ten może być techniką wspierającą terapię dla dzieci i dorosłych pomagając w eliminacji dysfunkcji związanych z niepełnosprawnością, depresją, traumą, nerwicami i innymi chorobami.
Zastosowanie
Dorośli
– Rozpuszcza napięcia, łagodzi objawy stresu.
– Poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu.
– Wspiera proces zdrowienia i rekonwalescencji po wypadku i chorobie.
– Poprawia samopoczucie w trakcie pobytu w szpitalu, hospicjum.
– Łagodzi dolegliwości bólowe.
– Pomaga przepracować trudne doświadczenia życiowe i uzdrawia traumy.
– Harmonizuje i przywraca przepływ energii życiowej/sił witalnych.
– Ułatwia nawiązanie kontaktu z własnym ciałem.
– Pomaga ofiarom przemocy.
Dzieci
- – Odnawia utraconą w wyniku rozłąki więź matki z dzieckiem.
- – Pomaga rodzicom w nawiązaniu więzi z dzieckiem.
- – Rozluźnia, łagodzi dolegliwości bólowe, ułatwia zasypianie.
- – Pomaga przy ząbkowaniu, kolkach niemowlęcych, pierwszych objawach chorobowych.
- – Pomaga dzieciom z nadaktywnością (ADHD, ADD),
z nadmiernym/obniżonym napięciem mięśniowym, nadwrażliwością dotykową – szczególnie zalecany u autystów. - – Wspiera przystosowanie się do pierwszych dni w żłobku, przedszkolu i szkole.
- – Umożliwia przepracować trudne doświadczenia nawet z wczesnych okresów życia np.: z życia płodowego, trudnego porodu np.: szok porodowy, przedwczesne narodziny, cesarskie cięcie; pobyt w inkubatorze/szpitalu, po wszelkich operacjach, zabiegach i procedurach medycznych.
- – Może być stosowany, jako pierwsza pomoc zaraz po trudnym dla dziecka doświadczeniu np.: wypadku, upadku, kłótni z innym dzieckiem, rozstaniu z rodzicami w pierwszych dniach żłobka czy przedszkola, gdy mama wraca do pracy itp.
Więcej informacji na stronie https://martatargonska.pl/masaz-dotyk-motyla
Masaż Tui Na
Masaż Tui Na jest jednym z trzech filarów tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest praktykowany współcześnie w szpitalach zarówno w Chinach jak i na całym świecie. Opiera się na tych samych fundamentach i wykorzystuje te same zasady co Akupunktura i Ziołolecznictwo w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i przywrócenia równowagi w ciele. Masaż Tui Na ma najkorzystniejsze działanie przy leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych, zespołów mięśniowo – szkieletowych oraz zaburzeń wynikających ze stresu wywierających negatywny wpływ na układ trawienny i oddechowy.
Tui Na przynosi największe korzyści w łagodzeniu dolegliwości bólowych szyi, barków, pleców, rwie kulszowej i zespole łokcia tenisisty. Ponieważ celem zabiegu jest przywrócenie i usprawnienie przepływu Qi, po zabiegu często dochodzi do poprawy funkcjonowania całego, ciała a nie tylko obszaru poddanego leczeniu. Jest on dla mnie wsparciem w trakcie zabiegów akupunktury czy moksoterapii.
Masaż - terapia wisceralna brzucha
Terapia wisceralna brzuch to technika masażu, opracowana przez Aleksandra Ogułowa, która powstała na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Praktyczne umiejętności przekazywane od pokoleń zostały uzupełnione o dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. To połączenie współczesnej wiedzy i dawnej praktyki dało zadziwiające efekty i stało się sposobem terapii. Masaż polega na pracy z narządami wewnętrznymi przez odpowiednie uciskanie powłok brzucha. Prawidłowo przeprowadzony masaż poprawia przepływ limfy i krwi, tym samym usuwając zastoje. Zlikwidowanie wspomnianych zastojów w narządach i przestrzeniach wokół nich prowadzi do normalizacji czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu. Jednocześnie poprawa krążenia krwi w jamie brzusznej sprzyja odruchowemu zwiększeniu przepływu krwi w pozostałych częściach ciała.
Efektami terapii jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, a także stanu psychicznego i emocjonalnego. Przy regularnie wykonywanym masażu brzucha stopniowo dochodzi do normalizacji funkcji narządów wewnętrznych, a przez to do prawidłowego działania całego organizmu.